کاهش ۴۵ درصدی بارندگی در بجنورد نسبت به سال گذشته/ تجهیزات ایستگاه های هواشناسی نیاز به اختصاص اعتبار بیشتری است/ بارندگی مناسبی در ماه آتی خواهیم داشت ولی جبران کم بارشی امسال نخواهد بود.
کاهش ۴۵ درصدی بارندگی در بجنورد نسبت به سال گذشته/ تجهیزات ایستگاه های هواشناسی نیاز به اختصاص اعتبار بیشتری است/ بارندگی مناسبی در ماه آتی خواهیم داشت ولی جبران کم بارشی امسال نخواهد بود.
ه گزارش روابط عمومی فرمانداری بجنورد، در جلسه مشترک مدیرکل هواشناسی استان خراسان شمالی با سرپرست فرمانداری بجنورد نسبت به تغییرات اقلیمی و کاهش بارندگی ها و گزارشات کاهش بارندگی در بجنورد نسبت به سال گذشته بررسی گردید.
مجید بیجندی، مدیر کل هواشناسی خراسان شمالی در این جلسه ضمن اشاره به خدمات دهی این سازمان و شرح وظایف آن گفت: گزارش کنترل پرواز ها و بحث های مرتبط با هواشناسی و پدیده ها جوی طبق قوانین بین الملل صورت می پذیرد و بدون اجازه هواشناسی پروازها صورت نمی گیرد.

بیجندی تصریح کرد: دو مجموعه مستقل هواشناسی در زمینه های، بحث مهم کم آبی و خشکسالی، پایش ها و گزاشات به مجموعه اداراتی سطح بجنورد فعال است و به صورت مستمر اطلاع رسانی ها در این زمینه صورت می گیرد

این مدیر استانی در خصوص ایستگاه مستقر در فرودگاه بجنورد تصریح کرد: تجهیزات و ادوات هواشناسی در تعیین اقلیم واقع در ایستگاه هواشناسی بین المللی و تولید کشورهایی نظیر آلمان و فنلاند است و تامین تجهیزات ارزبر است و جز تخصیص ارزهای ۴۲۰۰ منظور نشده‌اند و با اعتبارات قطره چکانی جوابگوی تامین این تجهیزات نخواهیم بود و نیازمند توجه و اختصاص اعتبار مورد نیاز جهت مدرن سازی تجهیزات هواشناسی می باشیم.

بیجندی در خصوص بارندگی های اخیر در سطح شهرستان افزود : در سطح شهرستان بجنورد نسبت بارندگی به سال گذشته طی  همین مدت ۴۵ درصد کاهش باران را تجربه کرده است.

وی در خصوص وضعیت بارش ها و تغییرات اقلیمی افزود : نسبتا بارندگی مناسبی در ماه آتی خواهیم داشتی ولی جبران کم بارشی امسال نخواهد بود و میانگین سالانه بارش در بجنورد ۲۵۰ میلیمتر است که به دلیل کاهش بارندگی به این میانگین نخواهیم رسید.

وی در خصوص نیازمند آمادگی در زمان بحران افزود: تغییر اقلیم بارش ها در زمان خودش نیست و تابع هیچ نظم و قانونی نیست و اگر بارندگی همانند کنارک و چابهار در بجنورد رخ دهد شاهد بحران خواهیم بود و نیازمند ریسک مدیریت بحران جهت این شهرستان خواهیم بود.

محمد باقر باقرپور سرپرست فرمانداری بجنورد نیز در این جلسه نسبت به وضعیت اختصاص اعتبارها تصریح کرد : فشار اقتصادی بالایی بر دولت حاکم است و تمام دستگاه های دچار کمبود نقدینگی هستند و در جلسات کمیته برنامه ریزی شهرستان سعی می شود دغدغه های این اداره استانی مورد توجه قرار گیرد.

باقرپور ضمن اشاره به نقش مهم سازمان هواشناسی در خصوص اطلاع رسانی های بیشتر این اداره کل افزود : قطع به یقین سیستم هواشناسی می‌تواند خدمات ارزشمندی را به مردم منطقه از جمله کشاورزان و سکونتگاه ها و پیشگیری از بحران داشته باشد و آنچه که احساس می شود باید بیشتر بروی این اطلاع رسانی ها تمرکز گردد.

سرپرست فرمانداری بجنورد نسبت به دیده شدن فعالیت های هواشناسی ادامه داد : این اداره کل بایستی فعالیت خود را به صورت واقعی تر و به صورت ملموس پیش ببرد و این استان دارای اقلیم هوایی مختلفی است و مطالب و اخبار توسط هواشناسی بصورت یکسان اطلاع رسانی می شود و مشخص نیست، اطلاع رسانی ها هواشناسی نسبت به کدام منطقه در استان است و نیازمند نقطه یابی دقیق و اطلاع رسانی مفهومی تر در این خصوص است.
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
منبع فرمانداری بجنورد
تعداد بازدید : ۲۷۵

. پرتال و مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
Link group not found.

استانداری خراسان شمالی در فضای مجازی